1 DECEMBRIE 1918 – SUNT ROMÂN DEPLIN!

PROIECT EDUCAŢIONAL

1 DECEMBRIE 1918

SUNT ROMÂN DEPLIN!

Argument:

Ziua de 1 decembrie 1918 marchează bilanţul luptei românilor pentru întregire statală care vine să încununeze precedentele acţiuni ale fraţilor din Basarabia din 9 aprilie 1918 şi Bucovina din 28 noiembrie 1918. Poporul român a valorificat conjuctura internaţională creată în urma primului război mondial şi a ştiut să se afirme în contextul mişcării de eliberare a popoarelor şi al victoriei principiului naţionalităţilor în Europa. Fiinţa noastră este încărcată de sacrificiul depus de strămoşii noştri pentru a-şi apăra ţara. Noi suntem datori ţării în care ne-am născut şi este timpul să învăţăm să o preţuim la adevărata ei valoare.

Scopul:

• dezvoltarea şi consolidarea sentimentului patriotic,
  • îmbogăţirea cunoştinţelor istorice,
  • conştientizarea importanţei Marii Uniri care a fost şi rămâne o pagină sublimă a istoriei naţionale,
  • stimularea cretivităţii elevilor prin participarea la ateliere de lucru pe teme istorice.

Obiective:

• să cunoască importanţa istorică a zilei de 1 decembrie,
  • să lectureze texte care oglindesc acest mare eveniment,
  • să creeze cărţi de identitate a poporului român pe care să le personalizeze,
  • să amenajeze sălile de clasă împodobindu-le cu simboluri naţionale şi alte materiale specifice zilei naţionale,
  • să asculte cântece patriotice,
  • să poarte costumul naţional,
  • să se implice în activităţi la nivelul comunităţii,
  • să conştientizeze apartenenţa la naţiunea română,
  • să aprofundeze concepte civice.

Grup ţintă:

• elevii claselor a IX-a, a X-a şi a XI-a din Liceul Tehnologic.

Perioada de desfăşurare:

1 noiembrie – 1 decembrie 2017

Locul de desfăşurare:

Sala de festivităţi a Liceului Tehnologic.

Resurse materiale:

Costume populare, fundiţe tricolore, steguleţe, drapelul naţional, hărţi istorice, CD-uri cu cântece patriotice.etc.

Program de activităţi:

1. pregătirea activităţilor, stabilirea planului de desfăşurare a evenimentelor cu ocazia zilei naţionale a României
  2. ornarea claselor cu simboluri naţionale
  3. prezentarea semnificaţiei istorice a evenimentelor desfăşurate la 1 decembrie 1918- profesor de istorie Mocanu Viorica
  4. intonarea imnului naţional şi a unor cântece patriotice – responsabil, prof. de religie Cuzic Mihai
  5. Recitarea unor poezii patriotice- responsabil , prof. de lb. română Gabor Camelia
  6. Participarea la festivităţile dedicate zilei naţionale de către Primăria oraşului Tg. Ocna- responsabil, prof. director Oprea Gabriela Lenuţa, coordonatorul de proiect.